Czym i jak wykonujemy inspekcję video kanalizacji
NASZ SPRZĘT DO INSPEKCJI TV KANALIZACJI
Prace wykonujemy głównie przy użyciu systemów firmy RICO EAB (Niemcy) - lidera w technologiach inspekcji video na rynku światowym. Całość zabudowana jest oryginalnie na samochodzie Mercedes Sprinter.
Inspekcje TV wykonujemy od 2005 roku. W 2019 roku zakupiony został do firmy nowoczesny zestaw RICO CrossTouch wraz z oprogramowanie Wincan VX. Zestaw ten to najnowsza generacja technologii dostępnej na rynku.
Wykorzystywana w naszych pojazdach nowoczesna technologia cyfrowa ma wiele zalet:
-
niezawodność - ciągły nadzór systemu nad poprawnością działania poszczególnych elementów,
-
kontrola parametrów jazdy i inspekcji - system prowadzi pomiar takich parametrów jak: przebyta odległość (dokładność do 1 cm), kąt przechyłu wózka na bok (zapobiega niebezpiecznym przechyłom, alarmując operatora i zatrzymując wózek), chwilową wartość spadku rurociągu, pozycję w którą skierowana jest kamera i wiele innych. Wszystkie dane wyświetlane są na bieżąco na ekranie monitora i nagrywane na film.
-
technologia jednoprzewodowa - jest to najnowsza technologia - jeszcze bardzo rzadko w Polsce wykorzystywana. Polega ona na wykorzystaniu bardzo lekkiego cienkiego kabla zawierającego tylko jeden przewód sygnałowy w silnym oplocie z kevlaru o długości 300 mb. Pozwala to na inspekcję z jednej pozycji (studni rewizyjnej) kilku odcinków na raz. Jest to znacząca redukcja czasu i kosztów inspekcji.
Dotychczasowe systemy analogowe wykorzystywały wielożyłowe kable - które ze względu na swój ciężar pozwalały w praktyce na jednorazową inspekcję do ok 150 mb. Później należało zwinąć cały system i przejechać kamerowozem na następną studnię rewizyjną. W trakcie całego dnia zajmowało to dużą część czasu.
Technologia ta zapewnia dodatkowo dużo dodatkowych parametrów pomiarowych (np. wykres spadków kanalizacji), a przede wszystkim nieporównywalnie lepszą jakość obrazu i kontrolę nad inspekcją.
Dotychczasowe systemy analogowe wykorzystywały wielożyłowe kable - które ze względu na swój ciężar pozwalały w praktyce na jednorazową inspekcję do ok 150 mb. Później należało zwinąć cały system i przejechać kamerowozem na następną studnię rewizyjną. W trakcie całego dnia zajmowało to dużą część czasu.
Technologia ta zapewnia dodatkowo dużo dodatkowych parametrów pomiarowych (np. spadki), a przede wszystkim nieporównywalnie lepszą jakość obrazu i kontrolę nad inspekcją.
Roboty samojezdne do kamerowania rur kanalizacyjnych
Inspekcję przeprowadzamy przy użyciu samojezdnego robota z zamocowaną kamerą uchylno - obrotową. Silny wózek, o napędzie na 4 lub 6 kół, pozwala na pokonywanie różnych przeszkód w rurociągach i umożliwia inspekcję rur o średnicach od DN100 do DN1400 mm. W zależności od średnicy wyposażany jest on w większe koła, poszerzenia osi, dodatkowe oświetlenia, elektryczne ramię do centrowania kamery w kanale.
Całość systemu w trakcie pracy wypełniona jest azotem pod ciśnieniem 2 bar. Zapewnia to szczelność wózka i chroni przed zagrożeniami wybuchowymi w przypadku obecności gazów (w środowiskach wybuchowych "EX").
Wózek kamery do średnic już od 100 mm
RICO FW100 CT.2
Wózek kamery RICO FW100 jest częścią zakupionego przez nas nowego systemu "Rico CROSS|TOUCH". Jest to zminiaturyzowany, nowoczesny robot do inspekcji TV. Wyposażony jest w zmniejszoną głowicę kamery obrotowo - uchylną o wysokiej rozdzielczości (1080p). Filmy z inspekcji kompresowane są na żywo w systemie MPEG4, dzięki czemu zajmują nawet 3-4 krotnie mniej miejsca na dysku.
Główne cechy wyróżniające ten wózek to:
Bardzo małe wymiary wózka
Wózek bez problemu pozwala na kamerowanie rurociągów o średnicach od 100 mm wzwyż. Dzięki dużej masie własnej, wydajnym silnikom oraz specjalnych kołach, może jednorazowo przejechać do 300 mb od studni rewizyjnej przez którą został włożony.
Kamera wsteczna
Z tyłu wózka znajduje się dodatkowa mała kamera z osobnym oświetleniem. Pozwala ona obejrzeć uszkodzenie rury z innej perspektywy oraz pozwala na sprawne i szybkie wycofywania wózka bez ryzyka wjechania na kabel.
Budowa przegubowa
Przegub na połączeniu z głowicą kamery oraz na złączu kabla, pozwala na wprowadzanie kamery poprzez bardzo małe studzienki kanalizacyjne i inne ciasne miejsca.
Laser do pomiaru średnicy rury oraz mierzenia zniekształceń
W głowicy kamery zamontowany jest podwójny laser równoległy. Pozwala on na wykonanie pomiarów rury z bardzo dużą dokładnością.
Zmierzyć możemy: rozmiar uszkodzenia czy średnicę rury w najwęższym miejscu.
Głowica wykonując skanowanie 360 stopni, pokaże nam dokładnie kształt przekroju rury.
Wózek kamery do średnic rur już od 150 mm do 1300 mm
RICO FW150ED.2
Wózek kamery RICO FW150 jest częścią systemu "Rico CROSS|TOUCH". Jest to nowoczesny robot do kamerowania kanalizacji o średnicach od 150 mm wzwyż.
Główne cechy wyróżniające ten wózek to:
Bardzo małe wymiary wózka
Modułowa budowa wózka pozwala na szybkie przystosowania wózka do odpowiedniej średnicy rury kanalizacyjnej. Duża masa własna oraz silniki o dużym momencie obrotowym, pozwalają na jazdę wózka na odległość 300 m od kamerowozu.
Szeroki zakres obsłigwanych średnic rur
Wózek można szybko przekonfigurować do pracy w rurociągach kanalizacyjnych o średnicy od 150 mm.
Silne oświetlenie
Wózek wyposażony jest w silne oświetlenie halogenowe. Zapewnia to doskonałą widoczność oraz jakość obrazu w większych rurach, lub gdy ściany rurociągu są ciemne. Kształt strumienia światła zapewnia równomierne i dalekosiężne oświetlenie rurociągu kanalizacyjnego.
Wysokiej jakości moduł video
Głowica uzbrojona jest w wysokiej jakości przemysłowy moduł video. Optyczny zoom x10 pozwala dokładnie obejrzeć każde uszkodzenie rurociągu kanalizacyjnego.
Trudne warunki oświetleniowe we wnętrzu kanału są bardzo wymagające dla kamer do inspekcji TV. Firma rico stosuje obiektywy o wyjątkowej dużej jasności.
Kamery do inspekcji TV instalacji kanalizacyjnych w budynkach
Inspekcję rur o mniejszych średnicach przeprowadzamy przy użyciu kamer wpychanych przy użyciu włókna szklanego z zatopionymi we wnętrzu przewodami.
Posiadamy szereg różnego rodzaju kamer do wykonywania video inspekcji kanalizacji o mniejszych średnicach (50 - 200 mm). Aktualnie dysponujemy 6 zestawami do inspekcji TV instalacji wewnętrznych i przyłączy - znajdujących się na wyposażeniu większości naszych ekip serwisowych.
Przy użyciu tych kamer można wykonać inspekcję rur w budynkach, z dużą ilością łuków, poznać przyczyny awarii. Miniaturową głowicę z wbudowaną kamerą kolorową i własnym oświetleniem LED można wprowadzać w rury już od 35 mm średnicy (na odcinkach prostych). Kamera bez trudu pokonuje kolana 90 stopni w rurach DN100 - 150 mm.
Profesjonalne kamery do inspekcji TV instalacji wewnętrznych oraz przyłączy
W naszej działalności wykorzystujemy wyłącznie profesjonalne kamery czołowych, światowych producentów. Kamerowanie rur kanalizacyjnych w budynkach stawia wysokie wymagania wobec sprzętu. Musi on pozwolić na łatwe przechodzenie kolan, daleki zasięg inspekcji oraz bardzo dobrą jakość obrazu.
Ze względu na to, że kamery takie działają na zasadzie wpychania głowicy do wnętrza rurociągu, sprzęt musi być niezwykle odporny na uszkodzenia. Zalegające często w rurach osady, kamienie, piach itp. nie są dla naszych kamer przeszkodą nie do przejścia. Oczywiście, najlepiej byłoby, aby rury przed inspekcją były jak najlepiej wyczyszczone. Wyniki inspekcji są wtedy bardziej miarodajne.
Nasz podstawowy sprzęt: Kamera RICO Tiny Jubilee. Wyposażona w niezniszczalną kamerę z szafirowym obiektywem, który może zostać uszkodzony tylko z użyciem diamentu.
Kamera posiada duży, jasny monitor z możliwością rejestracji filmów video i zdjęć w wysokiej jakości.
Wyposażona w bardzo dobry moduł kamery i moduł oświetlenia. Dzięki temu obraz z kamerowania kanalizacji jest bardzo czytelny.
Nasz najnowszy sprzęt: Kamera Ridgid Seesnake Compact. Całkowita nowość na rynku.
- pomysłowa modułowa budowa, pozwalająca na wygodną pracę w każdych warunkach
- super - miniaturowa głowica kamery (27 mm) z samocentrującą się głowicą - nigdy więcej obrazu "do góry nogami"
- super-elastyczny kabel o długości 40 mb
- NOWOŚĆ: pomiar spadków!
- nagrywanie filmów, zdjęć, komentarzy głosowych oraz notatek na obrazie
- dokładny licznik odległości
- możliwość wysyłki filmu przez wifi lub pendrive
- Techologia TRUESENSE® to doskonały obraz z funkcją HDR - dodatkowa cyfrowa obróbka obrazu na żywo znacznie poprawiająca widoczność w ciemnych fragmentach rurociągu
Nawet najlepszy sprzęt, bez dobrego operatora jest bezużyteczny
Dobry operator kamery, to przede wszystkim operator z dużym doświadczeniem.
Możemy pochwalić się tym, że inspekcje TV prowadzimy od 2005 roku i byliśmy jedną z pierwszych takich firm na terenie woj. dolnośląskiego, a już na pewno we Wrocławiu. Aby skutecznie wykrywać problemy w rurach kanalizacyjnych, niezbędne jest minimum 1- 2 letnie doświadczenie zdobywane pod okiem innego pracownika.
-
Rocznie wykonujemy 600 - 800 różnego rodzaju inspekcji TV kanalizacji i innych rurociągów
-
Pracownicy wykonujący inspekcje TV posiadają min. 2 letnie doświadczenie. Niektórzy wykonują tego rodzaju prace od kilkunastu lat
-
kamerowanie wykonujemy najlepszym dostępnym na rynku sprzętem
DOKUMENTACJA WYNIKÓW INSPEKCJI TV - RAPORT GRAFICZNY I TEKSTOWY
Podstawowym elementem wykonywanej inspekcji video jest poprawne udokumentowanie jej wyników.
Wiele firm wykonujących inspekcje TV (w szczególności instalacji wewnętrznych) przekaże Państwo film z kamerowania. W wielu przypadkach, gdy występuje większa ilość różnych nieprawidłowości, tylko osoba z dużym doświadczeniem jest w stanie wychwycić to z filmu z kamerowania.
Z tego powodu wykonujemy tzw. "RAPORT Z INSPEKCJI TV". Zawiera on wszelkie niezbędne dane opisujące miejsce kamerowania, rodzaj rurociągu, średnicę itp. Następnie na czytelnym diagramie nanoszone są uwagi i spostrzeżenia, z określeniem ich odległości od np. studni kanalizacyjnej. Dodatkowo wykonywane są zdjęcia obserwacji (np. uszkodzeń).
Na koniec otrzymują Państwo czytelny dokument w postaci pliku PDF, z którego można szybko odczytać wszystkie niezbędne informacje lub wysłać go przez email innej zainteresowanej osobie.
Program do dokumentowania inspekcji TV oraz sporządzania raportów - WINCAN VX - światowy lider w tej branży.
W 2019 zdecydowaliśmy się na zakup licencji na oprogramowanie WINCAN VX produkcji szwajcarskiej firmy CD LAB.
System WINCAN jest najbardziej znanym systemem opisu inspekcji, wykorzystywanym na całym świecie. jesteśmy jednymi z pierwszych użytkowników najnowszej wersji tego systemu w Polsce: wersji VX.
Dużym nakładem pracy, program został dla nas specjalnie dostosowany wg naszych wytycznych. Dzięki temu, przekazywana Państwu dokumentacja zawiera wszelkie niezbędne informacje.
Raport z inspekcji TV kamerami samojezdnymi, tworzony jest "na żywo" w trakcie kamerowania. Wynika to z tego, że oprogramowanie jest połączone ze sprzętem i wszelkie niezbędne informacje pobierane są automatycznie (odległość, zdjęcia, pomiar spadków itp.).
Program posiada również możliwość importu filmów z ręcznych kamer do inspekcji TV i ich opisu.
Stosujemy (szeroko stosowany w całej Europie) system opisu i klasyfikacji uszkodzeń zgodny z PN-EN 13508-2. Jednak polskie tłumaczenie tej normy przeprowadzano tak, że zastosowane tam opisy uszkodzeń często okazywały się nieczytelne i niejednoznaczne dla osób, które mają z tą problematyką rzadziej do czynienia (nawet dla nas, niektóre z tych przetłumaczonych opisów były nielogiczne).
W związku z powyższym, dokonaliśmy szerokich korekt tych opisów, pozostając nadal w zgodzie z normą. Dodaliśmy również dużo nowych opisów, które naszym zdaniem są przydatne i zwiększają czytelność raportu z kamerowania.
Mamy nadzieję, że ta niemała inwestycja oraz ilość poświęconego czasu na tak szerokie dostosowanie oprogramowania, przyniesie skutek w postaci Państwa zadowolenia z wykonanej usługi.
Przeciwspadki w kanalizacji
Nieprawidłowe wartości spadków są jedną z najczęściej występujących wad sieci i instalacji kanalizacyjnych.
Jeżeli wada ta występuje w kanalizacji położonej pod ziemią, najczęściej jedynym możliwym sposobem jest odkopanie kanału i ułożenie go od nowa.
Z tego powodu, kluczowa staje się kontrola wizyjna kanalizacji zarówno starych jaki i nowobudowanych sieci kanalizacyjnych.
Dużym ułatwieniem w diagnostyce tych wad, jest elektroniczny pomiar spadków (a właściwie profilu poziomego odcinka kanalizacji) i wizualizacja wyników na wykresie.
Do głównych przyczyn powstawania miejscowych załamań spadków kanalizacji można zaliczyć:
- WADLIWE WYKONAWSTWO - to chyba 90% przypadków. Niechlujne i niestaranne wykonawstwo, błędy przy układaniu rur, niepoprawne zasypywanie wykopów, zasypywanie wykopów gruntem z wykopów zamiast piaskiem, brak zagęszczania ubijarkami. W przypadku instalacji wewnętrznych najczęściej spotykamy się niedostatecznie i niestarannie umocowanymi rurami do stropów i ścian.
- OSIADANIE GRUNTU - z czasem miejscowo i nierównomiernie osiadający grunt, wpływa na ułożone w nim rury
- OSIADANIE BUDYNKÓW - w szczególności wyższe budynki, potrafią z czasem osiąść nawet o kilka - kilkanaście centymetrów. Wykrywamy wtedy duże załamania spadków w miejscu przejścia rur przez ściany zewnętrzne budynków
W zależności od skali problemu, skutki w postaci zatorów w kanalizacji mogą wystąpić zarówno zaraz po rozpoczęciu użytkowania kanalizacji, jak i po długim, nawet kilkunastoletnim okresie.
W skutek stałej stagnacji ścieków w zaniżonym odcinku kanalizacji, następuje stopniowe odkładanie się na ściankach rur twardych osadów. Powstają one z zastygniętych tłuszczy i detergentów. Dotyczy to zarówno starych rur żeliwnych, jak i nowych rur PCV. Tego typu osady od pewnego momentu mogą być już niemożliwe do pełnego usunięcia z użyciem różnych metod czyszczenia (patrz: Ciśnieniowe czyszczenie kanalizacji; Elektromechaniczne czyszczenie kanalizacji; Robot frezujący).
Najważniejsze jest możliwie szybkie wykrycie tej poważnej wady rurociągów kanalizacyjnych.
W przypadku nowo budowanych sieci i instalacji kanalizacyjnych, niezbędne jest wykonanie inspekcji TV.
Wykonawca powinien wykonać takie kamerowanie na własny użytek po zasypaniu kanału.
Inwestor powinien zlecić takie badanie po zakończeniu całości prac budowlanych (po wykonaniu nawierzchni i posprzątaniu placu budowy) tak, żeby mieć pewność, że żadna z następnych ekip budowlanych nie wlała lub nie wsypała czegoś do rurociągu.
Z reguły zdiagnozowane przeciwspadki kanalizacji można naprawić tylko poprzez wymianę części lub całego odcinka kanalizacji.
Jeżeli nie jest to możliwe, to należy pamiętać o regularnym, okresowym ciśnieniowym czyszczeniu rurociągu. Zapobiega się w wtedy powstaniu zbyt dużych pokładów twardych osadów.
Czasami (w szczególności w przypadku kanałów żeliwnych, charakteryzujących się dużą chropowatością), dobry skutek przynosi wykonanie nowej wewnętrznej warstwy z użyciem technologii bezwykopowych. Tak utworzona wykładzina jest bardzo gładka, co znacząco spowalnia proces przyczepiania się osadów. Więcej na ten temat: Naprawa Bezwykopowa Rurociągów i Rur
Skutki przeciwspadków kanalizacji - z naszych realizacji.
W każdym przypadku podejmowano próby wyczyszczenia rur metodą ciśnieniową.
Jednak było za późno.
System pomiaru spadków kanalizacji
wykresu profilu poziomego rurociągu kanalizacyjnego
Aktualnie obserwujemy coraz większą świadomość wykonawców, inwestorów czy zarządzającymi sieciami, problemu nieprawidłowych spadków kanalizacji. Coraz częściej wymagany jest elektroniczny pomiar profilu rurociągu w trakcie wykonywanej inspekcji TV. Daje to dodatkową, cenną informację o jakości wykonanych prac.
W Polsce, jeszcze mało znanym problemem jest wiarygodność wykonanych pomiarów z użyciem kamery do inspekcji TV. W rzeczywistości, uzyskanie bardzo dokładnego wykresu profilu jest trudne. Pomiary takie obarczone są dość dużym błędem pomiarowym.
Istnieją metody w 100% pewne i skuteczne, lecz często ich wykonanie jest bardzo pracochłonne (np. pomiary laserowe) lub nie możliwe do wykonania po zasypaniu kanału (urządzenia geodezyjne takie jak niwelator), przez co w praktyce nikt ich nie wykonuje.
Wywierana presja oraz zbyt mała ilość informacji na ten temat doprowadziła do sytuacji, że uzyskany wykres spadku traktowany jest często jako bezwzględnie decydujący.
To z kolei doprowadziło to do sytuacji, że już niektóre programy do obsługi kamer do inspekcji TV posiadają już możliwość ingerencji w dane uzyskane z pomiarów, tak żeby "coś lekko poprawić", aby bardziej zgadało się z rzeczywistością lub chęciami wykonawcy. Niestety, jest to potencjalne pole do nadużyć.
Jednakże, wyniki wizyjnej kontroli kanału kanalizacyjnego w połączeniu z wynikami elektronicznego pomiaru spadków oraz rzetelną oceną tych wyników przez doświadczonego operatora, dają pełny obraz stanu technicznego rurociągu.
Zdobyte na tym polu wieloletnie doświadczenie, było przyczyną poszukiwania i zakupu odpowiedniej kombinacji sprzętu i oprogramowania. W wyniku tego, w 2019 roku zakupiony został zestaw do inspekcji TV niemieckiej firmy RICO wraz z dedykowanym oprogramowaniem WINCAN VX. Są to wiarygodne i uznane na świecie marki. Sprzęt został zabudowany na samochodzie Mercedes Sprinter przez firmę ARTEM z Sierpca.
Dane uzyskiwane z naszego systemu charakteryzuje bardzo duża dokładność i wiarygodność. W razie wątpliwości, pomiar jest jest powtarzany oraz porównywany z wynikami kontroli wizyjnej.
W końcowej dokumentacji, generowany jest tzw. wykres spadków kanalizacji. W przypadku wykrycia istotnych wad, informacja taka jest dodatkowo nanoszona w raporcie.
Pomiar spadków kanalizacji prowadzimy od początku naszej działalności i posiadamy tu duże doświadczenie w poprawnym prowadzeniu pomiarów.
W przypadku zlecenia inspekcji TV kanalizacji obejmującego również pomiar spadków, prosimy op taką informację odpowiednio wcześniej. Podpowiemy Państwu, jakie dane należy przygotować przed wykonaniem prac.
Zapraszamy do kontaktu