Kolektor kanalizacyjny - ul.GrabiszyńskaFirma EKO SEWER SYSTEM już drugi rok z rzędu zostaje wyłoniona jako wykonawca usług czyszczenia kanalizacyjnych kolektorów miejskich. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu ponownie doceniło nasze doświadczenie i powierzono nam to odpowiedzialne zadanie.

Wiek Wrocławskich kolektorów kanalizacyjnych często przekracza 100 lat. Prace wykonywane w nich powinny być prowadzone z wielką uwagą i ostrożnością. Czyszczenie tego typu kanałów wymaga stosowania specjalnego sprzętu, który nie będzie powodował nowych uszkodzeń tak starych kanałów. Kanały te w przeważającej większości wybudowane zostały z cegły z pomocą ciężkiej i mozolnej pracy robotników z zeszłego wieku.

Prace zakończone zostały sukcesem, potwierdzonym załączonymi referencjami.
Łącznie wydobyto ok. 350 ton osadów z odcinka o długości ok. 2 km.

Tak jak w zeszłym roku, w kanale spotkaliśmy miłośnika i eksploratora Wrocławskiej sieci kanalizacyjnej, Pana Macieja Banysia. Człowiek ten posiada bogatą wiedzę na temat sieci Wrocłaskich Kanałów, z jaką trudno znaleźć nawet pracownika MPWIK we Wrocławiu. Pan Maciej Banyś uczetniczył w prowadzonych przez nas pracach dokumentując ich przebieg. Przy okazji tego mógł bezpiecznie dokonac eksploracji kanału w ul. Grabiszyńskiej "pod opieką" naszych elektroniczych czujników gazowych - wykrywających częste emisje siarkowodoru i metanu.

 

Poniżej przedtawiamy artykuł autorstwa Pana Maciej Banysia:

Czyszczenie kolektora „Grabiszyńska”

Odświeżanie galerii zdjęć ......

Stanowisko firmy Eko Sewer System

Wrocławska kanalizacja obfituje w mnogość przekrojów kolektorów. Występują tu jajko, dzwon, gruszka, koło i prostokąt. Daje się jednak zauważyć pewną prawidłowość usytuowania przekrojów w mieście. Jajowy i kołowy to przekroje występujące głównie w burzowcach, choć kołowe są też kanały osiedlowe lub np. kolektor „Ślęza”. Przekrój prostokątny występuje w dwóch kolektorach, pod ul. Piłsudzkiego i Pułaskiego. Przekrój dzwonowy także występuje głównie w burzowcach, z olbrzymim Przelewem południowym na czele. Wreszcie przekrój gruszkowy to wielkośrednicowe kolektory tranzytowe w centrum miasta. Jednym z tych kolektorów jest kolektor „Grabiszyńska”.

Odświeżanie galerii zdjęć ......

Wnętrze kolektora

 

Kolektor „Grabiszyńska” był czyszczony przez firmę „Eko Sewer System” od 10 do 25 września. Firma miała na wykonanie zadania dwa miesiące, a poradziła sobie zaledwie w piętnaście dni! Sukces ten po raz kolejny dowiódł, że Eko Sewer System nie ma sobie równych w czyszczeniu kanalizacji przełazowej. W trakcie oczyszczania wyciągnięto z kolektora 350 ton osadu.

Kolektor „Grabiszyńska” nie jest zbyt duży-jego największe wymiary to 1,50x1,00m. Powoduje to rozliczne trudności. Przede wszystkim czyszczenie jest niewygodne dla pracowników. Muszą pracować ciągle w pozycji pochylonej, co niekorzystnie wpływa na ich zdrowie. Ponadto w kanale tym często pojawiały się metan i siarkowodór co powodowało konieczność ewakuacji pracowników z kanału i opóźniało prace. Kolejnym kłopotem była konieczność pracy na aktywnym kanale-często zaparowanym i gorącym, gdy wielu mieszkańców okolicznych bloków zażywało kąpieli. Praca wtedy była prawdziwym koszmarem, a pracownicy musieli robić częstsze przerwy.

Odświeżanie galerii zdjęć ......

Zaparowany kanał

Technika czyszczenia kanalizacji przełazowej nie zmieniła się - do kanału wprowadzano specjalne wiadro, potocznie zwane „Garem”, po czym przeciągano je po dnie kanału, zbierając namuł a potem wyciągano na górę i kontenerem wywożono do oczyszczalni na Janówku. Jedynym problemem była konstrukcja studzienek - były one o wiele węższe niż na kolektorze południowym, przez co wymagały usunięcia dwóch najwyższych stopni złazowych -inaczej wiadro blokowało się przy wyciąganiu.

Odświeżanie galerii zdjęć ......

Ciężkie warunki pracy na dole

Początek kolektora „Grabiszyńska” znajduje się na skrzyżowaniu Alei Pracy z Grabiszyńską-tam wpadają okoliczne kanały. Następnie kolektor biegnie aż do skrzyżowania z ulicą Stalową, gdzie wpada do Nowego Południowego Kolektora Okrężnego(2,30x2,00m), który jest jednym z największych kolektorów we Wrocławiu.  

Sukces podczas czyszczenia kolektora „Grabiszyńska” kolejny raz potwierdził renomę „Eko Sewer Systems” . Dzięki szybkiemu i dokłdnemu wykonaniu zadania firma udowodniła swój profesjonalizm co z pewnością przełoży się na dużą ilość kontraktów w przyszłym roku.

Maciej Banyś
Maciej Banyś

http://breslaudrainers.blogspot.com

Odświeżanie galerii zdjęć ......