Prace wykonujemy przy użyciu systemów firmy RICO EAB (Niemcy) oraz systemu IBAK - liderów w technolgiach inspekcji video na rynku światowym. Całość zabudowana jest oryginalnie na samochodzie Mercedes Sprinter.

pojazdy do inspekcji TV

Wykorzystywana w naszych pojeźdach nowoczesna technologia cyfrowa ma wiele zalet:

niezawodność - ciągły nadzór systemu nad poprawnością działania poszczególnych elementów,

kontrola parametrów jazdy i inspekcji - system prowadzi pomiar takich parametrów jak: przebyta odległość (dokładność do 1 cm), kąt przechyłu wózka na bok (zapobiega niebezpiecznym przechyłom, alarmując operatora i zatrzymując wózek), chwilową wartość spadku rurociągu, pozycję w którą skierowana jest kamera i wiele innych. Wszystkie dane wyświetlane są na bieżąco na ekranie monitora i nagrywane na film.Kabel Cyfrowy

technologia jednoprzewodowa - jest to najnowsza technologia - jeszcze bardzo rzadko w Polsce wykorzystywana. Polega ona na wykorzystaniu bardzo lekkiego cienkiego kabla zawierającego tylko jeden przewód sygnałowy w silnym oplocie z kevlaru o długości 500 mb. Pozwala to na inspekcję z jednej pozycji (studni rewizyjnej) kilku odcinków na raz. Jest to znacząca redukcja czasu i kosztów inspekcji.
Dotychczasowe systemy analogowe wykorzystywały wielożyłowe kable - które ze względu na swój ciężar pozwalały w praktyce na jednorazową inspekcję do ok 150 mb. Później należało zwinąć cały system i przejechać kamerowozem na następną studnię rewizyjną. W trakcie całego dnia zajmowało to dużą część czasu.

Technologia ta zapewnia dodatkowo dużo dodatkowych parametrów pomiarowych (np. spadki), a przede wszystkim nieporównywalnie lepszą jakość obrazu i kontrolę nad inspekcją.

Odświeżanie galerii zdjęć ......

ROBOT DO INSPEKCJI TV

Inspekcję przeprowadzamy przy użyciu samojezdnego robota z zamocowaną kamerą uchylno - obrotową. Silny wózek, o napędzie na 4 lub 6 kół, pozwala na pokonywanie różnych przeszkód w rurociągach i umożliwia inspekcję rur o średnicach od DN150 do DN1400 mm. W zależności od średnicy wyposażany jest on w większe koła, poszerzenia osi, dodatkowe oświetlenia, elektryczne ramię do centrowania kamery w kanale.
Całość systemu w trakcie pracy wypełniona jest azotem pod ciśnieniem 2 bar. Zapewnia to szczelność wózka i chroni przed zagrożeniami wybuchowymi w przypadku obecności gazów (w środowiskach wybuchowych "EX").

Odświeżanie galerii zdjęć ......

W konfiguracji do rur DN150

KAMERA SR100 ZOOM

Na wyżej opisanym wózku montuje się kamerę z głowicą uchylno - obrotową (możliwość "patrzenia" w każdym kierunku). Najnowsza elektronika i moduł optycznego powiększenia (ZOOM) o wartość do 40x (!) nie pozwala na pominięcie żadnej nieprawidłowości.

STUDIO

Przeszkolony operator w trakcie prowadzenia inspekcji pracuje głównie w środkowej przestrzeni pojazdu - wyposażonej w monitory, komputer PC i panel sterowniczy. W pracy może pomagać dodatkowa osoba.

Odświeżanie galerii zdjęć ......

Z tego miejsca odbywa się sterowanie systemem, prowadzenie obserwacji i wprowadzanie spostrzeżeń do specjalnego oprogramowania na komputerze PC. Po zakończeniu inspekcji, film nagrywany jest na płytę DVD oraz drukowany szczegółowy raport zawierający m.in.:

- szczegóły miejsca prowadzenia insepkcji
- listę spostrzeżeń (uszkodzenia, trójniki, studnie i inne) w postaci graficznej i tekstowej
- wykres spadków oraz profilu wysokościowego rurociągu - pozwalający jednoznacznie określić poprawność wykonania spadków
- uwagi

Uszkodzenia i opisy katalogujemy zgodnie z najnowszą obowiązującą Polską Normą PN-EN 13508-2.