Naprawa kanalizacji często oznacza wykonanie specjalnych wykopów. W efekcie ruch na ulicy jest przez jakiś czas wstrzymany. Dodatkowo dochodzi do tego jeszcze konieczność odbudowania zniszczonej nawierzchni, którą trzeba było naruszyć, żeby dostać się do źródła problemu. Wszystkim tym niedogodnościom można zapobiec, stosując prace bezwykopowe.

Bezwykopowa naprawa i renowacja rur - na czym polega?

Podczas takich działań używa się metody LM-LINER. To innowacyjny sposób i atrakcyjna alternatywa dla prac wykonywanych w standardowy sposób. LM-LINER polega na tym, że bez wykonywania wykopu wprowadza się w uszkodzone miejsce wkładkę naprawczą. Jest szczególnie polecana do napraw pojedynczych uszkodzeń o punktowym charakterze. Taka nakładka nasączona jest żywicą mineralno-organiczną, a do jej stworzenia wykorzystuje się włókno szklane. To dość uniwersalny sposób na bezwykopową renowację rur i kanałów, bo metoda może być z powodzeniem stosowana do rurociągów o średnicy od DN100 mm do DN800 mm. Jeśli chodzi o długość rurociągu, to nie ma tu ograniczeń.

Żeby cały proces przebiegł sprawnie, zajął jak najmniej czasu i jednocześnie przyniósł jak najlepsze efekty, należy sięgnąć po profesjonalny sprzęt. Niezbędne będą tutaj:

  • system rejestrujący naprawę

Dzięki niemu załoga, za pośrednictwem komputera, może kontrolować, w jaki sposób przebiega naprawa.

  • kamera do inspekcji rur

Kamerowanie kanalizacji pozwala zyskać wgląd w przestrzenie, do których kiedyś, a więc zanim opracowano metodę LM-LINER, trzeba było dostać się mechanicznie. Takie samojezdne urządzenie pozwala wykonać dokładną inspekcję tv kanalizacji.

  • robot frezujący

Do jego zadań należy przygotowanie rur do zabiegów renowacyjnych. Dzięki niemu przestrzeń zostaje oczyszczona z zanieczyszczeń, które mogą pojawiać się w tego typu przestrzeniach, czyli z korzeni i z osadów betonowych.

Bezwykopowa naprawa rur

Jakie zalety ma bezwykopowa renowacja rur i kanałów?

Oprócz wcześniej wspomnianych zalet, ta bezinwazyjna metoda wiąże się też z krótszym czasem trwania napraw. Wiele zależy od konkretnego przypadku, ale szacuje się, że jednorazowa praca zajmuje ok. 2 godzin. Do realizacji zlecenia wykorzystuje się istniejące konstrukcje (np. istniejące studnie rewizyjne), co całkowicie wyklucza konieczność wykonywania wykopów.

Ogromne znaczenie ma tutaj również efekt wykonanych prac. Ten jest na tyle dobry, że metoda LM-LINER jest w pełni akceptowana przez polskie przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Gdy zadanie zostanie zrealizowane, powierzchnia rury jest zabezpieczana i uszczelniana. Po przeprowadzonych pracach, dany odcinek rurociągu odzyskuje swoją wcześniejszą sprawność. Można mówić nawet o zwiększonej wytrzymałości w porównaniu do stanu sprzed napraw/renowacji.

O solidności metody LM-LINER świadczy również to, że klienci zlecający takie prace mogą liczyć aż na dziesięcioletni okres gwarancji. Przez ten czas rura jest doskonale zabezpieczona m.in. przed substancjami chemicznymi i uszkodzeniami o charakterze mechanicznym.